Almanya’ya Seyahatinizden Önce Yapılması Gerekenler

DİJİTAL GİRİŞ KAYIT FORMU (Einreiseanmeldung)

Almanya’ya giriş yapmadan önce yerine getirilmesi gereken birtakım sorumluluklarınız bulunmaktadır.

Dijital Giriş Kayıt Formu nedir (DEA)?

Sağlık dairelerinin yükünü hafifletmek ve karantina denetiminde mevcut süreçleri destekleme amacıyla federal hükümet Almanya’ya giriş yapan yolcu verilerinin iniş kartları diye anılan kart üzerinde toplanarak işlenmesi yönteminin yerine dijital giriş kayıt formu (DEA) işlemini geliştirmiştir.

Dijital giriş kayıt formu giriş yapmalarından önce son on gün bir risk bölgesinde ya da özellikle yüksek risk taşıyan bir bölgede (yüksek insidans bölgesi ya da virüs varyasyonları bölgesi) bulunmuş olup, belirlenmiş olan istisnai durumlardan birine tabi olmayan tüm giriş yapan kişiler tarafından doldurulmak zorundadır. Uygulamaya https://www.einreiseanmeldung.de adresli internet sayfası üzerinden erişebilirsiniz.

Bu formu doldurduktan sonra dijital cihazınıza PDF formatı halinde indirebilirsiniz ancak çıktı olarakta almanızı tavsiye ederiz.

RİSKLİ OLAN BÖLGELER

Federal Sağlık Bakanlığı güncel olarak hangi ülkelerde Koronavirüs SARS-CoV-2 enfeksiyonu açısından özellikle yüksek risk olduğunu Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanlığı ile görüş birliğine vararak tespit etmektedir. Güncel olarak hangi bölgelerin yüksek insidans ve virüs varyasyonları bölgesi kategorisine girdiğini şu internet sayfasındaki listeden öğrenebilirsiniz: https://www.rki.de/risikogebiete.

Kaydımı ne zaman yapmalıyım?

Kayıt işlemleri seyahate çıkmadan önce yapılmalıdır. Dijital giriş kayıt formunu (ya da istisnai durumlarda yedek bildirim formunu) doldurduğunuza ilişkin onay uçak, gemi, tren ya da otobüs seyahati öncesinde şart koşulur. Kaydı oluştura bilmek için seyahat belgenizin olması gerekir

Reşit olmayanlar da kayıt yaptırma yükümlülüğüne tabiler midir?

Reşit olmayanlar kayıt yaptırma yükümlülüğüne tabidir. Seyahate eşlik eden reşit olmayan kişiler ayrı bir kayıt formu doldurmak zorunda değildirler. Bilgileri birlikte seyahat ettikleri ve kendilerinden sorumlu olan yetişkin kişinin doldurduğu dijital kayıt formunda belirtilebilir.

Araba ile yapılan girişlerde kurallar nedir?

 Dijital giriş kayıt formunu doldurma yükümlülüğü hangi ulaşım aracı ile giriş yaptığınızdan bağımsız olarak, dolayıyısla da araba ile yapılan girişlerde de geçerlidir. Sınır ötesi ulaşımın polis kontrolünden sorumlu makam (genellikle federal polis) sınır yakınlarında rastgele kontroller yapabilir ve giriş kayıt onayınızı sunmanızı talep edebilir.

Bu formun doldurulmasıyla ilgili canlı destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz. www.mersinailebirlesimi.com

MERSİN ALMANCA KURSU

Share this content: