Ülkeye giriş kısıtlamaları ve istisnalar

Türkiye’den Almanya’ya olan seyahat kısıtlamaları devam etmektedir. Bu kısıtlamalar, hem vizeli girişler hem de vizesiz girişler için geçerlidir.

Ancak aşı durumu ve seyahat amacına bağlı olarak, seyahat kısıtlamalarına yönelik bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnalar aşağıdaki tablodaki gibidir.

 TÜM DOZ AŞILARINI OLMUŞ KİŞLERTÜM DOZ AŞILARINI OLMAMIŞ KİŞİLER
Zorunlu nedenlerle ülkeye girişMümkünMÜMKÜN
Zorunlu neden olmaksızın ülkye girişMümkünMÜMKÜN DEĞİL

Tüm doz aşılarını olmuş kişiler:
Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan bir aşı ilacı ile Koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı tüm doz aşılarını olan kişiler
, Türkiye’den Almanya’ya yeniden seyahat edebilmekteler. Aşıları tamamlanan kişiler, ziyaret ya da turistik amaçlı seyahatler için de Almanya’ya giriş yapabilirler.

Almanya’ya seyahat edebilmek için, sadece Paul Ehrlich Enstitüsü’nün web sitesinde yayınladığı aşılar geçerlidir. Buna göre son dozunuzun yapılmasından 14 gün sonra Almanya’ya girişinize izin verilecektir.

Aşı için gerekli tüm dozların tamamlanmış olduğunu gösteren belge, ülkeye giriş sırasında ibraz edilmelidir. (Uluslar Arası Aşı Kimliği)

Aşı Kimliğinde olması gerekenker;

Almanya’ya giriş yapabilmek için Avrupa Birliği’ne ait dijital bir COVID sertifikası ya da bunun muadili Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde dijital veya kağıt formatında bir aşı belgesi sunulmalıdır. İbraz edilen aşı belgesi, aşağıdaki bilgileri içermelidir:
1.      Aşı olan kişinin kişisel verileri (asgaride soyadı, adı ve doğum tarihi)2.      Aşı tarihi, dozaj sayısı,
3.      Aşının adı,
4.      Hangi hastalığa karşı aşı yapıldığı,
5.      Aşıyı yapan veya sertifikayı düzenleyen yetkili kişinin/kuruluşun kimliğine dair bir resmi sembol veya düzenleyen kişinin adı.

  • Henüz 12 yaşını doldurmamış ve aşı olmamış çocuklar, negatif bir test sonucuyla (PCR veya Antijen testi) ve  tüm doz aşılarını olmuş  bir ebeveynin eşlik etmesi koşuluyla ülkeye giriş yapabilirler.
  • Henüz 6 yaşını doldurmamış çocuklar için test sonucu gerekmemektedir.

Daha fazla bilgi edinmek için Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilcilikleri sayfasını inceleye bilirsiniz.

https://tuerkei.diplo.de/tr-de/-/2319114

MERSİN ALMANCA KURSU

Share this content: